Rancangan Pengajaran Harian 1
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 9 JANUARI 2019
MASA : 2.30 PETANG -3.00 PETANG
BILANGAN MURID :25 ORANG(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK :PENGERTIAN TAHARAH,HUKUM TAHARAH DAN TUJUAN TAHARAH
KEMAHIRAN : MEMBACA,MENDENGAR,MENYEBUT,MEMAHAMI
KAEDAH :BELAJAR SAMBIL BERMAIN
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid tahu serba sedikit tentang Taharah
2. Murid pernah melakukan Taharah
3. Murid mempunyai sedikit pengalaman berkaitan Taharah
Hasil Pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut pengertian Taharh dengan betul
2. Murid dapat menyatakan hukum Taharah
3. Murid dapat memberikan 4 tujuan Taharah
Kemahiran Berfikir:
Soal-jawab,mermus isi pengajaran,membanding beza,mengkatoegeri.
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Pembesar suara,Gambar,Kertas,Komputer,LCD,Kotak Ilmu
Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran:
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa:
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta semua murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama
|
Nilai Murni:
Khusyuk
|
Set induksi
(3 minit)
|
Tayangan video berkaitan dengan kebeersihan diri.
Cadangan soalan:
Apakah yang dapat kamu semua lihat tentang video tersebut?
Saranan jawapan:
Video tersebut menunjukkan seorang lelaki yang sedang membersihkan diri sebelum ke masjid.
|
1. Guru menayangkan video berkaitan dengan kebersihan diri
2. Guru meninta semua murid memberikan tumpuan terhadap video tersebut
3. Setelah selesai, guru tersebut bertanyakan murid tentang apa yang dilihat berdasarkan video tersebut dan beberapa orang murid menjawab soalan tersebut.
4. Guru menjelaskan apa yang dilihat oleh murid tentang video tersebut supaya murid faham
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk yang hendak dipelajari.
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer Riba,LCD,Pembesar suara
Nilai:
Fokus,Taat dan Disiplin
|
Langkah 1
(9 minit)
|
1.Pengertian taharah yang lengkap:
Suci dan bersih daripada najis dan hadas
2.Hukum taharah
Wajib
3.Tujuan taharah
l Menghilangkan kekotoran dan bau
l Mengelakkan diri daripada terkena penyakit
l Badan sentiasa bersih,sihat dan cergas
l Kita disukai oleh rakan
l Mendapat keredhaan Allah
l Kita boleh mengerjakan amal ibadat
|
1. Guru menampal ketas di papan hitam iaitu pengertian taharah
2. Guru menbacanya sebanyak 3 kali dan meyuruh murid untuk mengikutinya
3. Guru juga menampalkan petikan hadis di papan hitam
4. Guru menbaca dan menyuruh murid mengikutinya.
5. Guru menerangkan hukum taharah dan tujuan tahrah
6. Guru mempamerkan dan menghuraikan tentang hukum taharah dan tujuan taharah
7. Guru meminta murid menulis pengertian,tujuan dan hukum taharah dalam buku.
|
Teknik:
Syarahan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Gambar , kertas
Nilai murni:
Fokus,taat, rajin,sabar
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti;
Kotak ilmu diiringi muzik
|
1. Guru menerangkan tentang peraturan dan cara permainan.
2. Kotak ilmu mula diedar dengan iringan muzik.
3. Kotak ilmu akan berhenti sekiranya muzik berhenti.
4. Murid yang memegang kotak ilmu tersebut perlulah menjawab soalan berdasarkan cabutan yang akan diambil dari kotak ilu tersebut.
5. Murid yang dapat menjawab dengan betul perlu diberiakn pujian seperti tepukan semangat
6. Murid yang menjawab kurang tepat juga perlu diberi pujian dan guru perlu memperbrtulkan jawapan pelajar tersebut
|
Teknik;
Belajar sambil bermain
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Pembesar suara,Muzik,
Kotak ilmu,kertas
Nilai Murni:
Berani,Bertanggungjawab,disiplin
|
Langkan 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan:
1. Berikan pengertian taharah?
2. Apakah hukum taharah?
3. Berikan 4 hukum taharah?
Saranan jawapan:
1.Taharah ialah suci dan bersih daripada najis dan hadas
2.Hukum taharah
Wajib
3.Tujuan taharah
l Menghilangkan kekotoran dan bau
l Mengelakkan diri daripada terkena penyakit
l Badan sentiasa bersih,sihat dan cergas
l Kita disukai oleh rakan
l Mendapat keredhaan Allah
l Kita boleh mengerjakan amal ibadat
|
1. Guru mengajukan soalan bagi menilai kefahamn murid.
2. Guru meminta murid menjawab soalan berdasarkan kefahaman mereka.
|
Teknik:
Sosl-jawab
Nilai murni:
Patuh,Berani,Yakin
|
Penutup
(3 minit)
|
Rumusan
|
1. Guru memberikan rumusan tentang tajuk pengajaran yang telah diajar kepada murid.
2. Guru turut menyelitkan pengajaran yang dapat diperoleh daripada hasil pembelajaran.
|
Nilai murni:
Fokus dan Sabar
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat bersyukur dan beruntung kerana pembelajaran hari ini dijalankan dengan begitu memberangsangkan dan baik kerana semua murid tertarik dengan teknik pengajaran dan pembelajaran serta Bahan Bantu Mengajar yang saya hasilkan walaupun terdapat sedikit kesukaran untuk mengawal kelas dan juga dapt meneberikan pengalaman kepada saya
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati BInti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 16 JANUARI 2019
MASA : 2.30 PETANG -3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : JENIS TAHARAH,CARA-CARA TAHARAH DAN JENIS AIR YANG SAH DIBUAT SUCI
KEMAHIRAN :MENGHAYATI, MENYEBUT.MENDENGAR
KAEDAH : PERBINCANGAN
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid mengetahui daripada pembelajaran lepas
2. Murid sudah mempunyai pengalaman taharah
3. Murid pernah melakukan taharah
Hasil Pembelajaran:
1. Murid dapat menyatakan jenis-jenis najis
2. Murid dapat menyebut 6 cara-cara taharah
3. Murid dapat memberikan 5 jenis air yang sah dibuat bersuci
Kemahiran berfikir
Menbezakan , mengklasifikasikan, merumus,membincangkan,soal jawab
Penerapan nilai:
Rajin, Yakin, Berani,Taat , Hormat, Bertanggungjawab, Jujur, Khusyuk, Disiplin
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD,Marker,Kertas Mahjong, Gambar
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Ucapan salam dan bacaan doa:
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meninta murid untuk membaca doa.
2. Guru bersama murid membaca doa bersama-sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk
|
Set induksi
|
Guru menunjukkan video seorang lelaki membersihkan najis seorag kanak-kanak kecil
Cadangan soalan:
Apakah yang dilakukan oleh lelaki tersebut?
Saranan jawapan:
Lelaki tersebut sedang menyucikan najis kanak-kanak lelaki
|
1. Guru menontonkan murid sebuah video berkaitan mencuci najis kanak-kanak.
2. Guru meninta murid menumpukan perhatian dan berfikir
3. Setelah selesai,guru bertanya kepada murid berhubung video tersebut dan beberapa murid mengangkat tangan untuk menjawab
4. Guru memberikan penjelasan mengenai video tersebut bagi memberi kefahan kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab dan sumbang saran.
Bahan bantu mengajar:
LCD dan komputer
Nilai murni:
Khusyuk, Taat dan Tekun
|
Langkah 1
(9 minit)
|
1.Jenis-jenis taharah
Suci daripada najis
l Air kencing
l Tahi
l Darah
l Muntah
l Nanah
Suci daripada hadas:
l Hadas kecil
l Hadas besar
2.Cara-cara taharah
l Wudhu
l Samak
l Mandi
l Istinjak
l Tayammum
l Sertu
3.Jenis air yang sah dibuat suci
l Air hujan
l Air salji
l Air mata air
l Air perigi
l Air sungai
l Air embun
l Air laut
|
1. Guru menampal gambar mengenai jenis -jenis taharah di papan hitam
2. Guru meminta murid memberi contoh jenis-jenis taharah di sekeiling mereka.
3. Guru menerangkan jenis-jenis taharah di papan hitam
4. Guru menunjukan video tentang cara-cara taharah kepada murid melalui video yang dipaparkan dan murid memberi perhatian semasa menonton.
5. Gur menerangkan secara ringkas bagi settiap video tersebut
6. Guru menunujukkan gambar jenis- jenis air yang sah dibuat suci dan menerangkannya..
7. Guru meminta 4 orang murid untuk mengenal pasti jenis - jenis air yang sah dibuat bersuci.
|
Teknik:
Soal-jawab, Perbincangan
Starategi:
Berpusatkan guru dan berpusatkan murid
Pendekatan:
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
LCD,Komputer,gambar, kertas
Nilai murni:
Yakin, Berani, Berfikiran terbuka dan Rajin
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Berbincang dalam kumpulan
|
1. Guru mengajak murid melakukan aktiviti
2. Guru membahagikan murid mengikut kumpulan
3. Guru memberi kertas yang disertakan gambar kepada murid.
4. Guru memberikan arahan kepada murid untuk berbincang
5. Setiap kumpulan perlu membezakan antara najis dan bukan najis, mencari cara taharah bagi setiap masalah,dan berikan 7 jenis air yang sah dibuat bersuci
6. Kumpulan yang dapat markah tertinggi markah akan dikumpulkan mengikut jawapan yang diberi kumpulan
|
Teknik:
Berbincang sambil bermain
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kertas Mahjong,Pen Marker,Kertas,Gambar
Nilai Murni:
Berani,Disiplin,Hormat,Tolong - Menolong, Bekerjasama
|
Langkah 3
(3 minit)
|
Penilaian:
Cadangan soalan:
1. Kelalskan jenis taharah yang telah dipelajari?
2. Bagaimanakah cara-cara untuk taharah?
3. Beri 5 jenis air yang sah dibuat bersuci?
Saranan jawapan
1.Jenis-jenis taharah
Suci daripada najis
l Air kencing
l Tahi
l Darah
l Muntah
l Nanah
Suci daripada hadas:
l Hadas kecil
l Hadas besar
2.Cara-cara taharah
l Wudhu
l Samak
l Mandi
l Istinjak
l Tayammum
l Sertu
3.Jenis air yang sah dibuat suci
l Air hujan
l Air salji
l Air mata air
l Air perigi
l Air sungai
|
1. Guru mengajukan bebrapa soalan kepada murid
2. Murid diminta untuk menjawab soalan tersebut dalam buku tulis
3. Guru juga meminta beberapa orang murid untuk menjawab soalan tersebut di dalam kelas.
|
Teknik:
Soal-jawab
Nilai Murni:
Fokus, taat, bertanggungjawab
|
Penutup
(3 minit)
|
Rumusan
|
1.Guru membuat rumusan kepada pelajar tentang pengajaran pada hari ini.
2. Guru memberikan pelajar sedikit pengajaran dan pengalama kepada murid
|
Nilai murni:
Khusyuk,tenang dan sabar
|
Catatan refleksi:
Saya berasa bersyukur kerana pembelajran harini dijalankan dengan begitu baik dan bermanfaat kerana pada pandangan saya semua murid faham ketika aktiviti dijalankan yang memberi kefahaman kepada mereka.
ULASAN PENSYARAH DAN GURU BIMBINGAN:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 23 JANUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : PENGERTIAN ISTINJA’,HUKUM ISTINJA, DAN TUJUAN
ISTINJA’.
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : KERJA KUMPULAN
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah mendengar tentang istinja’
2. Murid tahu serba sedikit tentang istinja’
3. Murid pernah beristinja’
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyatakan maksud istinja’
2. Murid dapat menyatakan hukum istinja’
3. Murid dapat memberi 4 tujuan istinja’
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar(BBM)
Komputer,LCD,Pembesar suara,Batu,Kertas,Sampul,Kad manila
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru membawa 3 ketul batu
Cadangan soalan
Apakah kegunaan batu tersebut?
Saranan jawapan
Batu tersebut digunakan untuk beristinja’
|
1. Guru membawa 3 ketul batu ke dalam kelas
2. Guru bertanya kepada murid tentang kegunna batu tersebut.
3. Ramai murid menjawab persoalan tersebut.
4. Seorang pelajar telah menjawab dengan betul
5. Kemudian guru menerangkan tentang kegunaan batu tersebut
6. Guru mengaitkan batu tersebut dengan pengajaran pada hari tersebut
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Batu
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
(7 minit)
|
1. Pengertian istinja’
Istinja’ialah bersuci daripada najis dengan sebab telah membuang air kecil atau air besar.
2. Hukum istinja’
Wajib
3. Tujuan istinja’
l Menjaga kebersihan diri
l Mendapat pahala dan keberkatan
l Supaya Allah terima ibadat kita
l Untuk mmenghilangkan bau busuk
l Untuk menghindari penyakit
l Supaya orang lain selesa dengan kita
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi pengertian istinja’,hukum istinja’ dan tujuan istinja’
2. Guru membaca dan menerangkan kepada murid pengertian istinja,hukum dan tujuan istinja’.
3. Guru meminta murid membaca pengertian,hukum dan tujuan istinja’ secara berjemaah,kumpulan dan individu
|
Teknik:
Syarahan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad manila
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan dan disiplin
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Aktiviti:
Menyanyi doa masuk tandas dan keluar tandas.
Bermain puzzle.
|
1. Guru meninta murid melakukan aktiviti
2. Murid dibahagi kepada kumpulan
3. Murid diberi sampul yang berbentuk puzzle dimana terdapat beberapa perkara berkaitan dengan makna,hukum dan tujuan istinja’
4. Kumpulan yanng cepat siap akan diberi markah lebih dan akan dikumpulkan dan masa yang diberi ialah 4 minit
5. Setelah selesai, murid diminta untu melihat video dan mendengar doa masuk dan keluar tandas.
6. Murid dikehendaki untuk mengulanginya beberapa kali.
|
Teknik:
Kerja kumpulan,audio dan visual serta belajar sambil bermain
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD,pembesar suara,kertas dan sampul
Nilai:
Bekerjasama, berani,yakin,disiplin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
1. Apakah erti istinja’?
2. Apakah hukum melakukan istinja’?
3. Berikan 3 tujuan istinja’?
Saranan jawapan:
1. Istinja’ialah bersuci daripada najis dengan sebab telah membuang air kecil atau air besar.
2. Wajib
3.Tujuan istinja’
l Menjaga kebersihan diri
l Mendapat pahala dan keberkatan
l Supaya Allah terima ibadat kita
|
1. Guru memberi lembaran kerja murid dan menyuruh murid menjawabnya lalu ditampal dalam buku tulis
|
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa bersyukur kerana dapat memberi pengajaran yang baik kepada murid saya kerana pada pandangan saya murid begitu aktif ketika aktiviti dijalankan dan saya rasa Bahan Bantu Mengajar saya perlu ditambah baik lagi
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 30 JANUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : ALAT-ALAT ISTINJA’ DAN CARA-CARA BERISTINJA,
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : PERBINCANGAN
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah mendengar tentang istinja’
2. Murid tahu serba sedikit tentang istinja’
3. Murid pernah beristinja’
Hasil pembelajaran:
1. Muid dapat memberi 3 alat istinja’
2. Murid dapat menyatakan cara-cara beristinja’
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD,Kad Manila,Gambar, Kertas Mahjongdan Marker pen
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menayangkan video seekor burung berak
Cadangan soalan
Apakah yang dilakukan oleh burung tersebut?
Saranan jawapan
Burung tersebut telah berak dan meninggalkan tahinya bersepah-sepah
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan pengajaran pada hari itu
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
(7 minit)
|
1. Alat-alat istinja’ istinja’
l Air
l Batu
l Kulit kayu
l Tisu
l Daun kering
l Kulit yang telah disamak
2. Cara istinja’
l Menggunakan air
Membasuh qubul dan dubur menggunakan air yang bersih(mutlak)hingga hilang rasa,bau dan warna.
l Menggunakan benda kesat
Dikesat qubul dan dubur hingga hilang ain’najis
|
1. Guru menunjukkan gambar di papan hitam mengenai alat- alat istinja’
2. Guru menerangkan kepada murid berkaitan ciri alat istinja’
3. Guru meminta murid mengulangi alat-alat istinja’
4. Guru menampal kad manila yang mengandungi cara istinja’ di papan hitam
5. Guru menerangkan cara istinja’ yang betul kepada murid
6. Murid diminta menyebut cara istinja’ secara berjemaah,kumpulan dan individu
|
Teknik:
Syarahan dan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad manila dan gambar
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Aktiviti:
Membuat peta minda secara berkumpulan
|
1. Guru meninta murid melakukan aktiviti
2. Murid dibahagi kepada kumpulan
3. Murid diberi kertas mahjong dan pen marker
4. Guru menyuruh murid untuk membuat peta minda bersama ahli kumpulan
5. Peta minda harus dibuat mengenai alat-alat istinja dan cara istinja’
6. Markah akan dikira sekiranya pelajar membuat dengan kreatif dan betul
7. Marakah akan dikumpulkan
|
Teknik:
Kerja kumpulan, perbincan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kertas mahjong dan marker pen
Nilai:
Bekerjasama, berani,yakin,disiplin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. .Berikan 3 alat istinja’ selain air?
2. Nyatakan cara istinja’ meggunakan air dan benda kesat?
Saranan jawapan
1. Alat istinja’
l Batu
l Kulit kayu
l Tisu
2. Cara istinja’
l Menggunakan air
Membasuh qubul dan dubur menggunakan air yang bersih(mutlak)hingga hilang rasa,bau dan warna.
l Menggunakan
benda kesat
Dikesat qubul dan dubur hingga hilang ain’najis
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa bersyukur kerana dapat memberi pengajaran yang baik kepada murid saya kerana pada pandangan saya murid begitu aktif ketika aktiviti dijalankan dan saya rasa Bahan Bantu Mengajar saya perlu ditambah baik lagi
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 6 FEBRUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : PENGERTIAN SIWAK,TUJUAN SIWAK DAN HUKUM
SIWAK
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : BELAJAR SAMBIL BERMAIN
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid tahu serba sedikit tentang siwak
2. Murid pernah bersiwak
Hasil pembelajaran:
1. Muid dapat memberi pengertian siwak yang sebenar
2. Murid dapat menyatakan hukum siwak
3. Murid dapat memberi 3 tujuan siwak dalam kehidupan
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan, mewarnaa
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD,Kad Manila,Kad Carta,Lembaran kerja dan pensel warna
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menayangkan video seorang kanak- kanak sedang mencabut gigi di klinik
Cadangan soalan:
Apa yang patut kamu lakukan supaya kamu tidak menjadi seperti itu?
Saranan jawapan:
Kita perlu menjaga kesihatan gigi kita.
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
(10 minit)
|
1. Pengertian siwak
Siwak ialah membersihkan mulut dan gigi. Ia juga dikenali sebagai bersugi.
2. Tujuan siwak
l Supaya mulut dan gigi kita sentiasa bersih
l Supaya mulut kita tidak berbau busuk.
l Supaya gigi kita tidak rosak
3. Hukum siwak
Sunat muakkad
Tetapi bagi orang yang berpuasa,mereka makruh melakukan siwak selepas tergelincir matahari.
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi pengertian siwak
2. Guru menbacanya sebanyak 3 kali dan diulangi oleh murid secara kumpulan dan individu..
3. Guru menerangkan waktu afdhal bagi bersiwak
4. Guru menunjukkan kad carta bagi tujuan siwak.
5. Guru menerangkan dengan teliti berkaitan tujuan siwak
6. Guru menyatakan hukum siwak kepada murid
7. Guru menerangkan lebih mendalam kepada murid
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad manila, kad carta
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(7 minit)
|
Aktiviti:
Mewarna gambar berkaitan kempen kesihatan gigi
|
1. Guru meninta murid melakukan aktiviti
2. Murid dibekalkan dengan pensel warna untuk mewarna.
3. Murid dikehendaki untuk menyiapakan gambar tersebut.
4. Murid akan diberikan hadiah jika gigi tersebut diwarna dengan cantik dan kemas.
|
Teknik:
Belajar sambil mewarna
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Lembaran kertas dan pensel warna
Nilai:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Berikan pengrtian siwak?
2. Berikan 3 tujuan siwak?
3. Apakah hukum siwak bagi orang yang berpuasa?
Saranan jawapan:
1.Siwak ialah membersihkan mulut dan gigi.
2. Tujuan siwak
l Supaya mulut dan gigi sentiasa bersih
l Supaya mulut kita tidak berbau busuk
l Supaya gigi kita tidak rosak
3. Hukumnya makruh bagi orang yang berpuasa melakukan siwak selepas gelincir matahari.
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa bersyukur kerana pengajaran harini dijalankan dengan amat mengalakkan keran amurid dapat menikmati pembelajaran dengan cara yang santai namun pelajar perlu membawa pensel warna secara sendiri bagi memudahkan proses aktiviti pembelajaran berjalan dengan lancar.
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 6
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 13 FEBRUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : KELEBIHAN SIWAK, ALAT-ALAT SIWAK DAN CARA-CARA
SIWAK
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : DEMONSTRASI
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid tahu serba sedikit tentang siwak
2. Murid pernah bersiwak
Hasil pembelajaran:
1. Muid dapat memberi 3 kelebihan siwak dalam kehidupan
2. Murid dapat menyatakan alat-alat siwak
3. Murid dapat melakuakan cara siwak yang sebenar
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan,
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD,pembesar suara,berus gigi,ubat gigi,kayu arak,kain dan replika gigi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menayangkan video seorang warga tua yang tersenyum dan kelihatan giginya yang cantik dan teratur
Cadangan soalan
Mengapakah gigi warga emas itu kelihatan cantik?
Saranan jawapan
Kerana warga emas tersebut menjaga giginya dengan baik.
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
( 9 minit)
|
1. Kelebihan siwak
l Mendapat ganjaran pahala
l Mencergaskan akal
l Mencerahkan penglihatan
l Melambatkan tumbuh uban
2. Alat siwak
l Berus gigi dan ubat gigi
l Manggar kelapa
l Benda yang kesat dan suci seperti kain
l Kayu arak
3. Cara-cara siwak
l Membaca Basmalah
l Mulakan memberus gigi pada sebelah kanan
l Memberus dari atas ke bawah pada setiap celah gigi sebelah atas.
l Memberus dari bawah ke ataspada setiap celah gigidi sebelah bawah
l Diberuskan juga pada langit-langit ,gusi dan lidah
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi kelebihan siwak\
2. Guru menerangkan dengan lebih lanjut kepada pelajar
3. Guru membawa membawa bahan maujud sepeti berus gigi,kayu arak,ubat gigi dan kain untuk ditunjukkan kepada pelajar
4. Guru menerangkan kepada pelajar tentang alat-alat siwak tersebut
5. Guru juga memberitahu bahawa arang juga diguna pakai pada zaman dahuku untuk putihkan gigi
6. Guru menunjukkan video tentang tatacara bersiwak kepada pelajar
7. Guru menegaskan bahawa kepentingan bersiwak dengan cara yang betul
8.
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad manila,ubat gigi, berus gigi,kain,komputer,LCD, pembesar suara
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Membuat demonstrasi bersiwak dengan betul
|
1. Guru meninta murid melakukan aktiviti
2. Guru minta semua pelajar untuk mengeluarkan berus gigi yang dibawa daripada rumah.
3. Guru menunjukkan replika gigi(model) untuk menunjukkan tatacara yang betul
4. Murid diminta untukmengikut apa yang telah diterangkan oleh guru
5. Murid perlu mengulangi kaedah tersebut sebanyak 3 kali
|
Teknik:
Demonstarasi
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Berus gigi,ubat gigi dan replika gigi
Nilai murni:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing,Bertanggungjawab,Bersedia,Displin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Nyatakan 3 kelebihan siwak?
2. Berikan 3 alat siwak?
3. Senaraikan cara-cara siwak?
Saranan jawapan:
1.Kelebihan siwak
l Mendapat ganjaran pahala
l Mencergaskan akal
l Mencerahkan penglihatan
l Melambatkan tumbuh uban
2.Alat siwak
l Berus gigi dan ubat gigi
l Manggar kelapa
l Benda yang kesat dan suci seperti kain
l Kayu arak
3.Cara-cara siwak
l Membaca Basmalah
l Mulakan memberus gigi pada sebelah kanan
l Memberus dari atas ke bawah pada setiap celah gigi sebelah atas.
l Memberus dari bawah ke ataspada setiap celah gigidi sebelah bawah
l Diberuskan juga pada langit-langit ,gusi dan lidah
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat gembira pada hari ni kerana saya dapat mengajar murid bukan sahaja dari segi .pendidikan sahaja tetapi juga dari segi kesihatan juga kerana dapat membuat kaedah tunjuk cara kepada murid tentang kepentingan kesihatan gigi yang sempurna tetapi masih banyak perlu saya baiki supaya pelajar tidak mudaah bosan.
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 7
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 20 FEBRUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : PENGERTIAN WUDHU’,TUJUAN WUDHU’ DAN HUKUM
WUDHU’
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : SIMULASI
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah mendengar tentang wudhu’
2. Murid tahu serba sedikit tentang wudhu’
3. Murid pernah berwudhu’
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyatakan pengertian wudhu dari segi bahasa dan syara’
2. Murid dapat menyenaraikan anggota wudhu’
3. Murid dapat memberi 3 tujuan wudhu
4. Murid dapat menyatakan hukum wudhu’
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan,
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif,syukur
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD,Pembesar suara,Gambar dan model
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menayangkan video seorang lelaki yang sedang membaca al-quran di masjid kemudian apabila mendengar azan .dy terur berhenti
Cadangan soalan :
Apakah yang akan dilakukan oleh pemuda tersebut?
Saranan jawapan:
Pemuda tersebut akan menunaikan solat
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
( 9 minit)
|
1. Pengertian wudhu
l Dari segi bahasa:
Mengambil air sembahyang
l Dari segi istilah
Membasuh anggota tertentu dengan air yang bersih,dengan syarat dan rukunyang telah ditetapkan
2. Anggota wudhu’:
l Muka
l Tangan hingga siku
l Sebahagian kepala
l Kaki hingga buku lali
3. Tujuan wudhu:
l Melakukan tawaf
l Menunaikan solat
l Membawa Al-Quran
l Menyampaikann khutbah
4. Hukum wudhu’
l Wajib sebelum melakukan ibadah solat
|
1. Guru menyangkan pengertian wudhu di papan hitam mellaui komputer
2. Guru membaca pengertian wudhu’ sebanyak 3 kali
3. Guru meminta murid untuk membacanya secara berjemaah dan kumpulan
4. Guru menampal gambar anggota wudhu di papan hitam
5. Guru menerangkan dengan lebih mendalam
6. Guru menayangkan tujuan wudhu di papan hitam melalui komputer
7. Guru menerangkan kepada pelajar
8. Guru menyangkan petikan ayat Al-Quran kepada murid
9. Guru menerangkan hukum membaca quran daripada ayat tersebut
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD, pembesar suara,gambar
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Membuat simulasi anggota wudhu’ dan tujuan wudhu’.
|
1. Guru meninta murid melakukan aktiviti
2. Guru memilih pelajar untuk membuat simulasi
3. Guru menerangkan peraturan aktiviti tersebut
4. Guru akan memeberitahu apa yang perlu dilakonkan oleh murid tersebut
5. Murid tersebut perlu melakonkan tetapi tidak boleh bercakap
6. Kumpulan yang banyak menjawab dikira sebagai pemenang
|
Teknik:
Simulasi dan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Model
Nilai murni:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing,Bertanggungjawab,Bersedia,Displin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Nyatakan pengertian wudhu dari segi bahasa dan istilah?
2. Nyatakan 4 anggota wudhu?
3. Nyatakan 3 tujuan wudhu’?
4. Berikan hukum wudhu’?
Saranan jawapan:
1.Pengertian wudhu
l Dari segi bahasa:
Mengambil air sembahyang
l Dari segi istilah
Membasuh anggota tertentu dengan air yang bersih,dengan syarat dan rukunyang telah ditetapkan
2. Anggota wudhu’:
l Muka
l Tangan hingga siku
l Sebahagian kepala
l Kaki hingga buku lali
3. Tujuan wudhu:
l Melakukan tawaf
l Menunaikan solat
l Membawa Al-Quran
l Menyampaikann khutbah
4.Hukum wudhu’
Wajib sebelum melakukan ibadah solat
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat gembira pada hari ni kerana saya dapat mengajar murid kerana murid dapat memberi kerjasama yang baik semasa sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan serta memberi tumpuan yang baik semasa sesi pengajaran dimulakan walaupun terdapat sedikit masalah namun ia tidak mematahkan semangat saya untuk terus berusaha..
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 8
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 27 FEBRUARI 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : KELEBIHAN WUDHU’ DAN CARA-CARA WUDHU’
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : DEMONSTRASI
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah mendengar tentang wudhu’
2. Murid pernah berwudhu’
3. Murid mengetahui anggota wudhu’
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyatakan 3 tujuan wudhu’
2. Murid dapat menyenaraikan tatacara wudhu’
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan,
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif,syukur
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer ,LCD,Pembesar suara,Kad Manila dan Model
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menunjukkan seorang lelaki berwudhu menggunakan air sungai
Cadangan soalan:
Apakah yang dilakukan oleh pemuda tersebut?
Saranan jawapan:
Pemuda tersebut berwudhu’ menggunakan air sungai
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
( 9 minit)
|
1. Kelebihan wudhu’
l Dirinya dalam keadaan suci dan bersih
l Salah satu ibadah yang mendapat ganjaran pahala
l Mendapat perlindungan Allah
l Boleh menghapuskan dosa-dosa kecil
2. Cara berwudhu’
l Membaca Basmalah
l Membasuh tangan hingga pergelangan tangan
l Berkumur kumur
l Menyedut air ke dalam hidung dan kemudian menghembuskannya
l Membasuh muka serta niat
l Membasuh tanga kanan dan kiri hingga siku
l Menyapu air di sebahagian kepala
l Membasuh kedua-dua telinga
l Membasuh kaki kanan dan kiri hingga ke buku lali
l tertib
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi tujuan wudhu di papan hitam
2. Guru menerangkan kepada murid
3. Guru menyangkan video tatacara berwudhu kepada murid
4. Guu meminta murid untuk memberi tumpuan
5. Guru menerangkan video tersebut dengan terperinci
6. Guru memaparkan niat wudhu
7. Guru membaca niat sebanyak 3 kali
8. Murid diminta untuk mengulanginya sebanyak 3 kali
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD, pembesar suara, kad manila
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Membuat demonstrasi wudhu beramai - ramai mengikut guru
|
1. Guru meninta murid melakuka aktiviti
2. Guru menerangkan pelaksanaan aktivitii
3. Guru menunjukkan gambar cara berwudhu mengikut susunan
4. Guru menerangkan dengan lebih ringkas
5. Murid diminta melakukan demonstrasi wudhu mengikut guru bersama-sama
6. Murid diminta menumpukan perhatian
|
Teknik:
Simulasi dan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Model, Komputer,LCD dan pembesar suara
Nilai murni:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing,Bertanggungjawab,Bersedia,Displin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Nyatakan 3 kelebihan wudhu’?
2. Berikan cara fardhu wudhu’
Saranan jawapan:
1. Kelebihan wudhu’
l Dirinya dalam keadaan suci dan bersih
l Salah satu ibadah yang mendapat ganjaran pahala
l Mendapat perlindungan Allah
l Boleh menghapuskan dosa-dosa kecil
2. Cara fardhu wudhu’
l Niat
l Membasuh muka
l Membasuh tangan kanan dan kiri dari hujung jari hingga ke siku
l Menyapu air di sebahagian kepala
l Membasuh kaki kanan dan kiri dari hujubg jari hingga ke buku lali
l Tertib
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat gembira pada hari ni kerana saya dapat mengajar murid kerana murid dapat memberi kerjasama yang baik semasa sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan serta memberi tumpuan yang baik semasa sesi pengajaran dimulakan walaupun terdapat sedikit masalah namun ia tidak mematahkan semangat saya untuk terus berusaha..
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 9
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 06 MAC 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK :PENGERTIAN SOLAT,TUJUAN SOLAT DAN HUKUM
SOLAT
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : DEMONSTRASI
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah mendengar tebtang solat
2. Murid tahu serba sedikit tentang solat
3. Murid pernah melakukan solat
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapa tmemberi pengertian solat dari segi bahasa dan syara’
2. Murid dapat menyatakan 4 tujuan solat
3. Murid memberi hukum solat
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan,
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif,syukur
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD, Pembesar suara,kad carta dan kad manila
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menunjukkan seorang pemuda yang sedang mengambil wudhu di masjid
Cadangan soalan:
Apakah yang akan dilakukan oleh pemuda tersebut?
Saranan jawapan:
Pemuda tersebut akan menunaikan solat
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
( 9 minit)
|
1. Pengertian solat
l Dari segi bahasa:
Doa(permohonan)
l Dari segi syara’:
Beberapa perkataan dan perbuatan yang dimulakan dengan takbiratul ihram dan disudahi dengan salam
2. Tujuan solat
l Menunaikan kewajipan sebagai hamba Allah
l Menyatakan rasa syukur atas nikmat Allah
l Mendekatkan diri kepada Allah
l Memohon hajat kepada Allah
l Mendapat balasan nikmat daripada Allah
3. Hukum solat
l Wajib dan menjadi fardhu ain keatas setiap lelaki dan perempuan.
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi pengertian solat
2. Guru menerangkan kepada murid pengertian solat
3. Murid diminta untuk membaca pengertian solat
4. Guru menampal kad carta yang mengandungi tujuan solat
5. Guru menerangkan kepada murid mengenai tujuan solat
6. Guru menunjukkan kad manila yang mengandungi ayat quran dan hadis nabi
7. Guru menerangkan hukumsolat berdasarkan hadis dan ayat Al-quran
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad Mnaila dan Kad Carta
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Menyanyi lagu niat solat 5 waktu
|
1. Guru meninta murid melakuka aktiviti
2. Guru menerangkan pelaksanaan aktivitii
3. Guru menayangkan niat solat 5 waktu
4. Guru menyanyi dahulu dan diikuti oleh murid
5. Guru meminta murid untuk bernyanyi beramai-ramai
6. Guru meminta murid bernyanyi secara individu
|
Teknik:
Belajar sambil bermain
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD dan pembesar suara
Nilai murni:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing,Bertanggungjawab,Bersedia,Displin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Nyatakan pengertian solat?
2. Berikan 3 tujuan solat?
3. Nyatakan hukum solat bagi lelaki dan perempuan?
Saranan jawapan:
1. Pengertian solat
l Dari segi bahasa:
Doa(permohonan)
l Dari segi syara’:
Beberapa perkataan dan perbuatan yang dimulakan dengan takbiratul ihram dan disudahi dengan salam
2. Tujuan solat
l Menunaikan kewajipan sebagai hamba Allah
l Menyatakan rasa syukur atas nikmat Allah
l Mendekatkan diri kepada Allah
l Memohon hajat kepada Allah
l Mendapat balasan nikmat daripada Allah
3. Hukum solat
l Wajib dan menjadi fardhu ain keatas setiap lelaki dan perempuan.
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat bersyukur pada hari ini kerana dapt memberi pengajaran kepada murid dan satya bersama gembira kerana murid sudah mula mengambil berat tentang pentingnya pembelajaran ibadat dalam kehidupan mereka kerana mereka sering bertanya soalan kepada supaya mereka lebih memahami
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 10
NAMA GURU : NURFARAH IZZATI BINTI HARON
MATA PELAJARAN : IBADAT DARJAH 1
KELAS : 1 MALIKI
TARIKH : 13 MAC 2019
MASA : 2.30 - 3.00 PETANG
BILANGAN MURID : 25 ORANG MURID(11 LELAKI,14 PEREMPUAN)
TAJUK : PANDUAN MENUNAIKAN SOLAT
KEMAHIRAN : MENYEBUT, MEMAHAMI, MENGETAHUI,MENGENALI
KAEDAH : DEMONSTRASI
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid sudah tahu pengertian solat
2. Murid tahu serba sedikit tentang solat
3. Murid pernah melakukan solat
Hasil pembelajaran:
1. Murid dapat menyebut niat solat fardhu
2. Memberi 5 solat fardhu dan raakat
3. Murid dapat melakukan solat dengan sempurna dan tertib
Kemahiran berfiikir:
Soal-jawab,kerja kumpulan, merumus,membandingbeza,membuat perkaitan dan mengklasifikasikan,
Penerapan nilai:
Khusyuk, disiplin,taat,ingintahu,berdikari,hormat,berani,yakin,bekerjasama, berdaya saing,kreatif,syukur
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD, Pembesar suara,pembaris dan kad manila
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Guru memberi salam dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزاىن رحمتك يأ
ارحم الراحمين
|
1. Guru meminta murid untuk membaca doa
2. Guru dan murid membaca doa bersama- sama.
|
Nilai murni:
Khusyuk dan taat
|
Set induksi
(3 minit)
|
1. Guru menunjukkan video satu keluarga bersiap untuk pergi ke masjid
Cadangan soalan:
Apakah yang akan dilakukan oleh keluarga tersebut?
Saranan jawapan:
Keluarga tersebut sedang bersiap untuk pergi ke masjid
|
1. Guru menyangkan video tersebut kepada murid
2. Murid diminta untuk memberi tumpuan terhadap video tersebut.
3. Guru bertanya soalan kepada murid tentang video tersebut dan beberpa orang murid menjawab
4. Guru menjelaskan tentang video tersebut bagi memberi kefahaman kepada murid
5. Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
|
Teknik:
Soal jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer,LCD
Nilai murni:
Khusyuk, berani
|
Langkah 1
( 9 minit)
|
1. Panduan menunaikan solat
l Subuh-2 rakaat
l Zuhur-4 rakaat
l Asar-4 rakaat
l Maghrib-3 rakaat
l Isya’-4 rakaat
2. Cara menunaikan solat
l Berdiri tegak dada menghadap kiblat
l Takbiratu ihram sambil niat
l Membaca surah Al-fatihah
l Ruku’ serta toma’ninah
l Iktidal serta toma’ninah
l Sujud serta toma’ninah
l Duduk antara dua sujud srta toma’ninah
l Tasyahud awal(duduk tahiyat awal)
l Tasyahud akhira(duduk tahiyat akhir)
l Memberi salam
l Qunut( semasa solat subuh sahaja)
|
1. Guru menampal kad manila yang mengandungi bilangan rakaat solat fardhu
2. Guru menerangkan bilangan rakaat dan niatnya
3. Guru meminta murid mengulanginya secara berjemaah
4. Guru menunjukkan video mengenai panduan solat yang sempurna
5. Guru meminta murid untuk memberi perhatian terhadap video tersebut
6. Guru menerangkan panduan solat tersebut
|
Teknik:
Syarahan perbincangan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Kad Mnaila dan komputer,LCD dan pembesar suara
Nilai murni:
Teliti,bekerjasama,sopan,taat, disiplin,, hormat
|
Langkah 2
(8 minit)
|
Aktiviti:
Demonstrasi solat subuh secara berjemaah
|
1. Guru meninta murid melakuka aktiviti
2. Guru menerangkan pelaksanaan aktivitii
3. Guru meminta lelaki untuk membuat saf di hadapan manakala perempuan membuat saf di belakang
4. Murid melakukan demonstrasi sambil dipantau oleh guru
5. Guru memperbetulkan bacaan jika salah
6. Guru juga memperbetulkan pergerakandan keadaan fizikal pelajar jika perlu
|
Teknik:
Belajar sambil mengagamalkan
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Pembaris
Nilai murni:
Gigih, Bersungguh-sungguh,Berdaya saing,Bertanggungjawab,Bersedia,Displin
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Penilaian
Cadangan soalan
1. Nyatakan rakaat bagi solat 5 waktu?
2. Berikan panduan solat secara ringkas?
Saranan jawapan:
3. Rakaat menunaikan solat
l Subuh-2 rakaat
l Zuhur-4 rakaat
l Asar-4 rakaat
l Maghrib-3 rakaat
l Isya’-4 rakaat
4. Cara menunaikan solat
l Berdiri tegak dada menghadap kiblat
l Takbiratu ihram sambil niat
l Membaca surah Al-fatihah
l Ruku’ serta toma’ninah
l Iktidal serta toma’ninah
l Sujud serta toma’ninah
l Duduk antara dua sujud srta toma’ninah
l Tasyahud awal(duduk tahiyat awal)
l Tasyahud akhira(duduk tahiyat akhir)
l Memberi salam
|
1. Guru memberi soalan melalui tayangan yang ditayangkan
2. Beberapa orang murid menjawab dengan betul diberi pujian
3. Manakala murid yang tidak menjawab dengan tepat diberi pujian juga tetapi diperbetulkan jawapan tersebut
|
Teknik:
Soal-jawab
Bahan Bantu Mengajar(BBM):
Komputer, LCD
Nilai murni:
Disiplin,taat dan prihatin
|
Penutup
(3 minit)
|
Ru musan
|
1. Guru memberi rumusan tajuk pengajaran pada hari ini
2. Guru menyelitkan sedikit pengajaran dan hikmah pengajaran pada hari ini.
|
Nilai murni:
Amanah, cekal,tenang
|
Catatan refleksi:
Saya rasa amat bersyukur pada hari ini kerana dapat diberi peluang untuk membimbing dan memantau murisd saya untuk membuat demonstrasi melakukan solat subuh di sekolah dan saya berharap agar mereka terus dapat mengamalkan apa yang telah mereka pelajari di sekolah
ULASAN PENSYARAH DAN GURU PEMBIMBING:
Disediakan Oleh:
Nurfarah Izzati Binti Haron
No comments:
Post a Comment